top of page
  • Yazarın fotoğrafıEşref Bilge UĞURLU

Yeşilay Varsa Hayat Var!

5 Mart 2022 tarihinde 102. yaşına basan  Yeşilay; sigara, alkol ve uyuşturucu ve bütün zararlı alışkanlıklarla mücadele eden ve başta gençler olmak üzere halkı bu alışkanlıklardan korumak için 81 ülkede faaliyet gösteren kamuya hizmet veren bir kuruluştur.

Yeşilay'ın Tarihi

Yeşilay, Birinci Dünya Savaşı'nın ardından işgal güçlerinin toplumda alkol ve uyuşturucu maddeleri yaygınlaştırarak işgale karşı mücadele ruhunu yıkmak amacıyla Ord. Prof. Dr. Mazhar Osman ve arkadaşları olan dönemin aydınları tarafından  İstanbul’da “Hilal-i Ahdar” ismiyle 5 Mart 1920 tarihinde kurulmuştur. “Hilal-i Ahdar” ismi daha sonra “Yeşil Hilal”e ardından “Yeşilay” a  dönüşmüştür.      1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhurbaşkanlığı ve İsmet İnönü’nün başbakanlık yaptığı dönemde, Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay’a “kamuya yararlı dernek statüsü” verilmiştir.

Yeşilay Haftasının Kutlanmaya Başlanması

1959 yılında T.C. Millî Eğitim Bakanlığının kararıyla 1-7 Mart günlerinin tüm okullarda Yeşilay Haftası olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Dönemin T.C. Millî Eğitim Bakanı’nın imzasıyla il valiliklerine gönderilen yazı ile beraber her çeşit ve derecedeki okullarda, Yeşilay Haftası’nın anlam ve amacının öğrencilere anlatılması hedeflenmiştir. Kuruluş yıllarından itibaren çeşitli tarihlerde “Yeşil gün” ve “Yeşilay günü” olarak yapılan kutlamalar dönemin Yeşilay başkanı Dr. Şükrü Hazım Tiner’in gayretiyle 1960 yılından itibaren “Yeşilay Haftası” adını alarak günümüze kadar devam etmiştir.


Yeşilay'ın Çalışma Dalları

Her geçen gün artan bağımlılık türleri ile Yeşilay'ın çalışma alanları çeşitlenmiştir ve 5 alanda faaliyete geçmiştir:

  • Alkol

  • Tütün

  • Uyuşturucu madde

  • Kumar

  • Teknoloji bağımlılığı alanlarında çalışmalarına devam eden Yeşilay bağımlılıklarla mücadelede bilimsel ve kanıta dayalı yöntemler kullanarak araştırma, geliştirme faaliyetleri yürüterek aldığı sonuçlara göre projeler üretir, gazete dergi, kitap ve bültenler yayınlamaya devam ediyor.

 

Kaynakça

  1. Selvi Ö. & Afacan S. & Biçici, G. (2020). Sivil Toplum Kuruluşlarında Sosyal Sorumluluk Anlayışı. Yeşilay Örneği.

  2. Güzel Mumyakmaz H. (2020). Yeşilay Cemiyeti ve Faaliyetleri: Bağımlılıkla Mücadele, Sağlıklı ve Ahlâklı Nesiller Yetiştirme.

  3. Yeşilay Tarihçesi. Bağımlılıklarla Asırlık Mücadele. 26.02.2022. Erişim adresi https://www.yesilay.org.tr

Comments


bottom of page