top of page
 • Tuğçe Şahin

29 Eylül Dünya Kalp Günü

Dünya Kalp Günü, Dünya Kalp Federasyonu tarafından düzenlenen bir gündür. Birincisi 24 Eylül 2000 tarihinde kutlanan Dünya Kalp Günü, insanları her yıl tüm dünyada 17.1 milyon kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan kalp hastalıkları ve inmenin başlıca ölüm nedeni olduğuna ilişkin bilgilendirmek için düzenleniyor. Dünya Kalp Federasyonu üyeleri, tütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yoksunluğu gibi başlıca risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp hastalığı ve inmeye bağlı erken ölümlerin en az %80'inin önlenebileceğini tüm dünyaya duyuruyor. (Dünya Kalp Günü, 2021)Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebidir. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir.


Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir. Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının %80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir. Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir.Peki biz kalp sağlığımızı korumak için neler yapabiliriz?

Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için;

 • Sağlıklı beslenin,

 • Düzenli fiziksel aktivite yapın,

 • Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın,

 • Alkol kullanmayın,

 • Kardiyovasküler riskinizi öğrenenin,

 • Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenenin,

 • Kan basıncınızı öğrenenin,

 • Kan şekerinizi öğrenenin,

 • Kan lipidlerinizi öğrenenin,

 • Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun.

Kalbimiz nefesimiz, onun ve sağlıklı yaşam için ihtiyaçlarının farkında olun. Yaşam kalitemizi arttırmak, sağlıklı yaşamak ve bilinçli bir toplumun en temelini oluşturan koşullardır sağlıklı bireyler olmak. Sizlerde kalbinize gerekli özeni gösterip onu ödüllendirin. 

Kaynakça

Dünya Kalp Günü. (2021, Eylül). Türk Kardiyoloji Derneği: https://tkd.org.tr/menu/110/dunya-kalp-gunu adresinden alındı


Comentários


bottom of page