top of page
  • Yazarın fotoğrafıCansın Turbay

Evlilik Öncesi SMA Taşıyıcı Tarama Programı

Eldeki yazı 14 Şubat Sevgililer gününe özel olarak seçtiğimiz "Evlilik Öncesi SMA Taşıyıcı Tarama Programı" hakkında kaleme alınmış olup hastalık sürecinden ve Sağlık Bakanlığı’nca konuya ilişkin yapılan son düzenlemelerden bahsedilmektedir.


Halk arasında Gevşek Bebek Sendromu olarak da bilinen SMA (spinal müsküler atrofi), temel olarak vücutta bulunması zaruri bir proteinin eksikliği sebebiyle omurilikteki motor sinir hücrelerinin gereği gibi çalışmasını engelleyerek yürüme, yemek yeme veya nefes alma gibi kas fonksiyonundan doğan kabiliyetleri ortadan kaldıran genetik bir hastalıktır.Dünya’da her 6.000 ila 10.000 canlı doğumda 1 görülen hastalık, Türkiye'de ise her yıl ortalama 170 yeni doğan bebekte görülmektedir.


Koruyucu sağlık tedbirleri ile hastalığı taşıyan ebeveynlerin önceden tespiti mümkün olduğundan geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından ülke genelinde "Evlilik Öncesi Ulusal SMA Taşıyıcı Tarama Programı" başlatılacağı duyuruldu. Program kapsamında, 81 ilde evlenecek çiftlere, ücretsiz SMA taraması yaptırma imkanı sunulmuştur.


Bu program kapsamında evlilik öncesi, evlilik raporu almak için Aile Sağlığı Merkezine başvuran tüm çiftlere ve hali hazırda evli olup çocuk sahibi olmayı planlayan ve testin yapılmasını talep eden tüm çiftlere SMA tarama testi 27 Aralık 2021 itibariyle ücretsiz şekilde uygulanmaya başlanmıştır.


Başvuru akabinde öncelikle erkekten alınan kan örneği üzerinde yapılan incelemede taşıyıcılık çıkması halinde kadından da örnek alınarak çiftin taşıyıcı çıkması durumunda tüp bebek tedavisine yönlendirme yapılacaktır. Bu kapsamda çiftler Aile Hekimliği aracılığıyla doğrudan tıbbi genetik uzmanlarına sevk edilebileceklerdir.


 

Kaynakça


1- SMA Tarama Testi Programına ilişkin haber. Erişim Tarihi-13.02.2022.https://www.aa.com.tr/tr/saglik/saglik-bakanligi-evlenecek-ciftlere-ucretsiz-sma-taramasi-yapacak/2384321

2- İstanbul’daki tarama testi uygulamasına ilişkin haber. Erişim Tarihi 12.02.2022. sozcu.com.tr/2021/saglik/istanbulda-evlilik-oncesi-sma-testi-uygulanmaya-baslandi-6852321/


Comments


bottom of page