top of page
  • Yazarın fotoğrafıCansın Turbay

Çantamda Ne Var? Afet Çantası

Günlerdir tek nefes olup takip ettiğimiz, ülkemizin ve Dünya’nın en önemli gündemi olan orman yangınları sebebiyle her birimiz oldukça üzgünüz. Deprem, sel, yangın ve diğer tüm afetler hayatın acı gerçekleri olmakla, afet süreci ve akabindeki önlemler hayati derecede önem arz ediyorlar. Bu nedenle her birimizin özellikle evinde, ofisinde, aracında vb. yerlerde bulundurması gereken afet çantaları hakkında bir yazı hazırladık. Gelin birlikte adım adım afet çantası hazırlamak üzerine konuşalım.


ADIM ADIM AFET ÇANTASI


İlk Adım : Hedef Kitle Belirleyin

Hazırlayacağınız afet ve acil durum çantasının kaç kişinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazır edileceğini belirlemek oldukça önemlidir. Zira ekleyeceğiniz ürün ve teçhizatların adetleri ve boyutları belirleyeceğiniz kişilere göre değişim gösterecektir. Bu noktada sorumlu olduğunuz bir evcil hayvan var ise ona özgü olan mama, ekipman vb. ihtiyaçları da gözden kaçırmamalısınız.


İkinci Adım : Simülasyonlar Kurgulayın

Çantanızın içeriğini belirlerken bulunduğunuz coğrafi konuma özgü koşulları da dikkate almak ve bu koşullara özgü teçhizatları edinmek doğru bir yol olacaktır. Örneğin yaşadığınız yer deprem bölgesi içerisindeyse, yoğun yağış alıyorsa ya da sık ağaçlarla çevrili bir alansa hazırlayacağınız çanta bu afet türlerine özgü önlemleri özellikle barındırmalıdır. Bu sebeple mevcut konumunuzu iyi analiz ederek olası senaryoları tespit etmeniz faydalı olacaktır.


Üçüncü Adım : Gerekli Teçhizatı Toparlama

Kurguladığınız afet senaryolarına göre ihtiyaç duyabileceğiniz temel şeyleri belirleyip listelemeniz temin etme sürecini eksiksiz şekilde tamamlamanızı sağlayacaktır. Ekleyeceğiniz ürünlerin darbelere ve uzun süre beklemeye uygun kalitede olmasına önem vermelisiniz. Seçeceğiniz çantanın su geçirmez ve mümkünse yanmaz özellikte olması da ürünleri korumak bakımından önemli olacaktır.


Dördüncü Adım : Çantanın Yerini Tespit ve Bilgilendirme

Tebrikler, son aşamadayız. Bu noktada çantanızın özellikle mevcut yerden acil çıkış gereken anlarında kolayca ulaşılabilir ve sabit bir yerinin olması önemlidir. Sıkça yer değişikliği yapmak afet anındaki yaşayacağınız muhtemel stresle yerleri karıştırmanıza sebep olabileceğinden doğru ve tek seferlik bir yer tespiti işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Belirleyeceğiniz bu yerin konumda bulunan herkesçe bilinmesi, hazırladığınız çantanın etkin kullanımını doğrudan etkileyecektir.

Hazır halde satılan setler olmakla birlikte çantanızı kendiniz hazırlamak isterseniz fikir edinebilmeniz amacıyla temel düzeyde örnek bir afet çantası içerik listesini de sizlerle paylaşmakta yarar görüyoruz.


Sağlık Hakkı İnisiyatifi'nin Afet Çantası


*Uzun süre dayanıklı yiyecek(konserve ürünler, son kullanma tarihleri kontrol edilmiş paketli gıdalar, çerez vb.), evcil hayvan yiyecekleri

*Su (Plastik şişelerde uzun süre su bekletmenin zararlı olması nedeniyle mümkünse cam şişe kullanılmalı)

*Kullanılması zaruri olan ilaçlar (tansiyon ve kalp ilaçları vb.)

*Bebek olması halinde gerekli mama, biberon vb. materyal

*Gözlük kullanılıyor olması halinde yedek gözlük

*Basit yaralanmaların mevcut olması ihtimaline karşı yanık kremi, tentürdiyot, pamuk ve sargı bezi

*Önemli belgelere ilişkin fotokopiler, yakınlara ait güncel telefon numaraları ve para (Kimlik kartları, ehliyet, sağlık karneleri vb.)

*Dezenfektan, sabun, Hijyenik ped

*Giysi ( Kullanımı rahat, terletmeyen kıyafet ve iç çamaşırları )

*Pilli radyo, el feneri ( mümkünse güneş enerjisi ile de şarj olabilen), yedek pil, powerbank

*Düdük veyahut el kornası

*Katlanabilir Uyku Tulumu veyahut yağmurluk

*Yanmaz elbiseKAYNAKÇA

3- https://www.akut.org.tr/docs/acil-durum-cantasi/acil-durum-cantasi-eko.pdf

Comments


bottom of page