top of page
  • Tuğçe Şahin

21 Mayıs Dünya Süt Günü

Her yıl 21 Mayıs günü, Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Teşkilatı'nın aldığı karar çerçevesinde bütün ülkelerde Dünya Süt Günü olarak kutlanıyor. Amaç sütün insan sağlığı üzerindeki önemini anlatmak. Ben de bugün sizlere hem sütün sağlığımız üzerindeki etkileri hem de düzenli tüketiminde bizlere sağlayacak harika faydalarından bahsedeceğim, süt içmeyi sevmiyorum diyorsanız yazıyı okuduktan sonra bir kere daha düşünün diyoruz 😊Kemik gelişiminde önemli bir yere sahip olan sütün faydalarını saymakla bitmez. Özellikle çocukların gelişme çağında tükettiği süt sağlıklı uykunun da anahtarı olarak bilinir. Kaliteli uykunun anahtarı olan sütü çocuklardan yaşlılara kadar her yaş grubunun mutlaka tüketmesi gerekiyor. Süt, kemiklerin yapı taşı olan kalsiyum açısından zengin ve vücutta kullanılabilirliği en yüksek besindir. Hamilelerin ve çocukların sık olarak tükettiği sütün yararları arasında kilo vermekte yer alıyor. Yetişkinlerin günde en az 1 bardak, çocukların ise 2 bardak içmesi öneriliyor.


Bebeklerin dünyaya geldiği ilk andan itibaren en temel hakkı olan beslenme hakkını karşılamak için süte ihtiyaç duyuyor. Anne sütü faydaları bebeğin sadece o an ki açlık hissini bastırmak için değil, büyüme ve gelişmesini tamamlamak, ileriki yaşlarında yaşayabileceği sağlık sorunlarına karşı direnç kazanması için çok önemlidir. Bebekler büyüme ve gelişimini tamamlaması için anne sütüne ihtiyaç duyuyorsa, yetişkinlerinde ileriki yaşlarda yaşayacağı sağlık sorunlarına karşı bağışıklıklarını güçlendirmek için birçok besinden alacağı vitaminlere, proteinlere ihtiyaç duyar.


Yetişkinlerde süt tüketiminin arttırılmasının istenmesinin en önemli nedenlerinden biri, kasların yeniden inşa edilmesi için bol miktarda proteine ihtiyaç duyulması ve bu proteinin sütün içinde bol bol bulunması. Dolayısıyla içeceğiniz bir bardak süt hem enerjinizi geri getirecek hem de kas sağlığınızı korumaya yardımcı olacak. Sütün içindeki kalsiyum sadece kemikler için yararlı değil. Kalsiyum sayesinde diş çürükleriyle vedalaşabilir, beyaz ve sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. Özellikle büyüme çağındaki çocuklara süt içme alışkanlığı kazandırılması bu açıdan da çok önemli. Sütün içindeki yüksek değerli besinler saç hücrelerini yenileme özelliğine sahip. Dolayısıyla süt tüketimi saçın sağlıklı ve hızlı uzamasında da oldukça önemli.


Her yaştan insanın, ama özellikle çocukların sağlığı için vazgeçilmez temel besin kaynağı süt ve süt ürünlerinin (yoğurt, peynir) tüketimi, ülkemizde düşük düzeylerde seyretmektedir.Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması –COSİ-TUR 2016 ‘ya göre çocukların süt tüketimine verilmiştir. Buna göre ilkokul 2. Sınıf çocukların %38’i her gün az yağlı ve veya tam yağlı, yağlı süt içmektedir. %31’i ise haftada 4-6 gün az yağlı ve veya tam yağlı, yağlı süt içmektedir. Dolayısı ile 2/3’ü yetersiz süt tüketmektedir.


Süt ve ürünleri grubunda yer alan yiyecekler, kalsiyumdan zengin olmaları nedeniyle özellikle çocuk ve adolesanlarda kemiklerin ve dişlerin sağlıklı gelişmesi, yetişkinlerde ise kalp-damar hastalıkları, inme, yüksek tansiyon, Tip II diyabet, osteoporoz, kolon kanserinden korunmada ve vücut ağırlığının yönetiminde önemlidir. Sağlığımız bizim sahip olduğumuz tek şey onun kıymetini bilmeli ve bunun için ne gerekiyorsa yapabilecek bilinçte olmalıyız. Sağlığımız için gerekli olan temel besinlere herkesin eşit ulaşabilmesi ve tüketebilmesi en büyük dileğimiz.


Kendinize iyi bakın, sağlıkla kalın.


 

Kaynakça

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/beslenmehareket-haberler/21-may%C4%B1s-d%C3%BCnya-s%C3%BCt-g%C3%BCn%C3%BC.html adresinden alındı
Comentários


bottom of page