top of page
  • Yazarın fotoğrafıEşref Bilge UĞURLU

+1 Fark ile Özel Olmak

Down Sendromu, ilk kez Dr.John Langdon Down tarafından tanımlanmış olması sebebiyle bu ismi almış genetik bir farklılıktır. Bu farklılık sıradan insanların 46, Down Sendromlu bireylerin 47 kromozoma sahip olması, 21 numaralı kromozomlarının iki değil üç kopyası olmasından kaynaklanır ve bu sebeple her yıl 3.ayın 21.günü Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü olarak kabul edilir.

Türkiye’de net bir veri olmamasıyla birlikte yaklaşık 70.000 Down Sendromlu birey olduğu tahmin ediliyor. Down Sendromlu her bireyin hepimiz gibi farklı zeka seviyesi, karakterleri ve yetenekleri vardır fakat ilave kromozom sebebiyle fiziksel ve zihinsel gelişimleri yavaştır ve çeşitli sağlık problemleriyle karşılaşabilirler. Aynı zamanda toplum tarafından çoğunlukla dışlanmakta ve istihdam edilme konusunda sorunlar yaşamaktadırlar. Dolayısıyla toplumun ve işverenlerin algısı onların ve ailelerinin hayatını daha da zora sokmaktadır. Halbuki her birinin destek, eğitim gibi özel gereksinimleri olmakla birlikte bu gereksinimler sağlandığında hem üretim sektöründe hem hizmet sektöründe başarılı bir şekilde faaliyet gösterdiklerini görmekteyiz. Özel eğitim programları ile birlikte kendilerini hepimiz gibi geliştiriyor ve pek çok başarıya imza atıyorlar.


Ülkemizde özel eğitim okullarının yanı sıra Türkiye Down Sendromu Derneği kapsamında bireylere ve ailelerine online eğitimler verilmekte ve 15 ilde destekli istihdam programları yapılmaktadır. Şu anda toplamda 40 kurum ile birlikte çalışılan programda Down Sendromlu bireylere iş başı eğitimi, ailelerine ve iş yerindeki personellere farkındalık eğitimleri veriliyor. Çalışma süresince de takip edilen ve destek gören kişiler, ayın elemanı seçiliyor, terfi ediliyor ve takım lideri oluyorlar.

Bu başarılar gösteriyor ki Down Sendromu bir hastalık veya eksiklik değil sadece farklı olmaktır. Onların toplumla iç içe olmamalarını gerektirecek hiçbir engelleri yok. Toplumsal bütünlüğün önündeki tek engel ise farklı olan her şeyle aramıza ördüğümüz duvarlar. Hepimizin farkındalık sahibi, duyarlı ve eşitliğin tarafında olan insanlar olmamız dileğiyle.

 

Kaynaklar:

https://www.downturkiye.org/

コメント


bottom of page