top of page
  • Yazarın fotoğrafıElif Başak Güven

10 Mayıs Psikologlar Gününüz Kutlu Olsun!

Psikologlar, gündelik yaşamda bireylerin duygu, düşünce ve davranışsal zorluk yaşamaları sonrasında genellikle ilk akla gelen meslek grubundandır. Türkiye’de her sene psikoloji bölümünden üç ila beş bin arasında öğrenci mezun olmaktadır ve alanda 50 binden fazla psikolog çalışmaktadır (Köz, 2021).


2022 senesinde çıkan YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı) kararı ile ülkemizde yalnızca psikoloji mezunlarına “Psikolog” unvanının verilmesini uygun görülmüştür. Bununla birlikte Psikolog meslek yasasının olmamasından dolayı psikoloji mezunu olmaksızın yaşam koçu, manevi danışmanlık gibi unvanlarla insan psikolojisini iyileştirdiğini savunan kişilere karşı da yasal süreç yürütülememektedir. Meslek yasasıyla birlikte psikologların görev alanları daha net çizilebilecekken hem psikolog hem de yararlanıcının haklarını koruma altına alınabilmesi hedeflenmektedir.


Psikologluk Meslek Kanunu Nedir?

Belli bir meslek alanındaki meslek elemanlarının haklarını veya bu meslek grubunun hizmetlerinden yararlanan kişilerin haklarını korumak için hükümetler seviyesinde onaylanan düzenleme ve yaptırımlara meslek kanunu denmektedir. Bu kanunla meslek dışından kişiler mesleğe ait bir unvan kullanarak meslek sınırları dahilindeki işleri gerçekleştirmeleri durumunda kanun tarafınca belirlenmiş cezalara çarptırılırlar. Psikologluk Meslek Kanunu ile psikoloji lisans eğitimindeki yetkinlik ve yeterlilikler kesin çizgilerle tanımlanırken psikologların çalışma alanlarındaki sınır ve yükümlülükleri de belirlenmiş olacak. Bununla birlikte oluşturulacak denetim mekanizmaları ile hem psikologların hem de hizmet alıcıların haklarını koruyan bir kapsamı olacaktır.

10 Mayıs Psikologlar Günü’nde 50 binden fazla Psikoloğumuzun Psikologlar Gününü kutlar, hak ettiğimiz kanun ve yasalara en kısa zamanda kavuşmamızı dileriz.

 

KAYNAKÇA

Comments


bottom of page